| Depresja i samotność cz.2 |
| Czasem jest rzeczą ważną zmierzyć się z własną samotnością, żeby móc się przekonać, iż wiele z tego, czego szukamy u innych, jest w nas samych. Znosząc smutek i ból, możemy spotkać samych siebie, odkryć skarb, którego szukaliśmy gdzie indziej. Daejo znalazł w Chinach mistrza Baso. Mistrz spytał go: – Czego szukasz? – Oświecenia – odrzekł Daejo. – Masz przecież skarbiec u siebie. Dlaczego szukasz go na zewnątrz? – zapytał Baso. Daejo był ciekawy: – Gdzie jest mój skarbiec? Baso odrzekł: – To pytanie jest twoim skarbcem. Daejo doznał oświecenia! Odtąd zachęcał swoich przyjaciół: – Otwórzcie swoje skarbce i korzystajcie ze skarbów, które tam macie! Właśnie doświadczając samotności przekonujemy się, jak bardzo istotną częścią naszego życia jest to, co tragiczne, trudne i ciemne. Przeżyć tego rodzaju nie da się przecież wyeliminować z naszej egzystencji. Musimy przez nie przejść, zmierzyć się z nimi, dać im się prowadzić ku prawdziwej, głębokiej istocie naszego „ja”. Fragment książki: Jak wyjść z depresji - Wunibald Müller |